Toetusvõimalused viljatusravi ajal

On inimesi, kes jagavad toimuvat vabalt ja räägivad sellest, nende jaoks on oluline seeläbi lähedastelt saadav toetus, neile annab teiste kaasaelamine ning asjade väljarääkimine tuge. Samas on ka neid, kes hoiavad kõike enda teada. Ka selleks võib olla erinevaid põhjuseid, näiteks ei taheta lähedasi oma probleemidega kurnata, ei olda valmis vastama tekkida võivatele küsimustele, peljatakse mõistmatust. IVF-ravi on ettearvamatu ja olukordi võib ette tulla isesuguseid, ka see võib olla põhjuseks, et ei taheta rääkida, kuna kardetakse nii iseenda kui lähedaste reageeringut toimuvale. See, kes kuidas talitab, kas jagab või mitte, on igaühe oma otsus ning vastutus.

Soovi korral on võimalusi teiste IVF-itajatega suhtlemiseks. See võib aidata hajutada eraldatuse ja ebanormaalsuse tunnet, mis viljatusega kaasas käib. Näiteks on Facebookis kinnine IVF Eesti grupp, millega on oodatud liituma inimesed, kel on seos kunstliku viljastamisega. MTÜ Oma Pere korraldab infoõhtuid ning kogemuskohtumisi IVF-iga tegelejatele. Eesti keeles on ilmunud ka mõned temaatilised raamatud – „Tahan last saada“, „Tule meie juurde“, mis võivad sel teekonnal toeks olla.  

IVF-ravi saavad inimesed võivad ravi ajal elukvaliteedi parandamiseks soovida psühholoogilist sekkumist. Viljatus ja viljatusravi tekitavad stressi ja ärevust ning nõustamine peaks aitama seda vähendada. Oluline on mitte jääda üksi, vaid leida endale usaldusisik kas partneri, pere, sõbra, nõustaja näol. Nõustamise kaudu saab läbi ja lahti rääkida mõtted ning tunded, mis on diagnoosiga ja raviga kaasnenud. On olemas raseduskriisi nõustajad, kogemusnõustajad, psühholoogid, terapeudid, kes on koolitatud neil teemadel toeks olema.



Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga