13+ noore seksuaalsus

Seksuaalsus ja seksuaalne areng on loomulik osa inimeseks olemisest. Noorukieas toimuvad suured emotsionaalsed ja füsioloogilised muutused, mille lõppedes saavutatakse küpsus. Keha kasv ja muutused võivad tekitada ebakindlust ja küsimusi, kas kõik toimuv on normaalne, kuid ka see on loomulik ja universaalne osa kasvamisest. Noorukieas algab vanematest eraldumine, tähtsaks muutuvad suhted eakaaslastega, tekkida võivad esimesed armumised ja (seksuaal)suhted.


Oluline on mõista, et ühiskonna ja perekonna seksuaalsust puudutavad väärtushinnangud ja normid avaldavad mõju ka lastele ja noortele. Kodu võiks olla see turvaline keskkond, kus on võimalik kõigest, ka seksuaalsusest rääkida ja seda ilma häbita. Noorte arusaamad seksuaalsusest erinevad sageli täiskasvanute omadest, kuna nende kogemused ja teadmised on kujunemisjärgus. Vanemate võimekus on luua keskkond, mis on aluseks avatud ja usalduslikule suhtluskeskkonnale, kus nooruk oma mõtteid jagades ja küsimusi esitades turvaliselt tunneb.


Noorukile on oluline võimaldada privaatsust ja tugevdada nende seksuaalset enesemääramisõigust. Samuti on oluline tutvustada nõusoleku põhimõtteid ja arutada, millised on tervete ja turvaliste suhete tunnused. Oluline on teada, et nõusolek tähendab vabatahtlikku ja selget kokkulepet, mis on vajalik igas suhtes, mitte ainult seksuaalses kontekstis.


Nooruki puhul on vajalik toetada nende seksuaalse identiteedi arengut, tutvustada tegutsemisvõimalusi riskiolukorras, õpetada kriitilist hoiakut (sotsiaal)meedia ohtude ja stereotüpiseerimise suhtes, julgustada nägema oma keha loomulikuna. Seksuaalsus on mitmekesine ning iga nooruk vajab turvalist ja toetavat keskkonda, et avastada ja väljendada oma seksuaalset ning soolist identiteeti. See protsess peaks toimuma ilma hirmu, häbi või eelarvamusteta.


Teiste riikide kogemus on näidanud, et kui noorte seksuaalsust aktsepteeritakse, ühiskonnas on avatud suhtumine seksuaalsusesse, objektiivne teave inimese seksuaalsusest on kättesaadav ning selle kõigega kaasnevad hästi korraldatud ja kättesaadavad nõustamisteenused, siis on teismeliste hulgas vähe soovimatuid rasedusi, esineb vähem riskikäitumist ning esimene seksuaalvahekord lükkub hilisemasse vanusesse.


Lapsevanemad ei pea kõiki vastuseid teadma, kuid nad saavad noorukit tema arengus toetada, jagades adekvaatset infot ka oma järeltulijatele. Hea veebileht asjakohase info saamiseks on www.seksuaaltervis.ee, lisaks tasub tutvuda raamatuga “Jess, inimesed”, mille autor on Merilin Mandel. Ka koolist, noortekeskusest ja noorte nõustamiskabinetist võib saada asjakohast ja kvaliteetset infot.



Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga